Medycyna Piękno U lekarza Zabiegi Zabiegi kosmetyczne Zdrowie

Botulina – toksyna, która leczy i usuwa zmarszczki

botoks

Botulina – z jednej strony jest jedną z najgroźniejszych toksyn na świecie (inne nazwy: toksyna botulinowa, jad kiełbasiany), a z drugiej strony stanowi najbardziej pożądaną w medycynie estetycznej substancję wykorzystywaną do zabiegów odmładzających. Okazuje się, że nie taki diabeł straszny, jak go malują – zastrzyk z botoksu w odpowiednim stężeniu jest bezpieczny, a nawet ma działanie terapeutyczne, bo oprócz usuwania zmarszczek może leczyć nadpotliwość, migrenę czy zgrzytanie zębami.

Co to jest botulina?

Botulina, czyli inaczej toksyna botulinowa lub jad kiełbasiany, to substancja toksyczna pochodzenia bakteryjnego, która znalazła zastosowanie w medycynie estetycznej jako preparat do wygładzania bruzd i zmarszczek. Toksyna botulinowa występuje w kilku typach (od A do H), z których tylko niektóre można stosować u ludzi, a w medycynie estetycznej wykorzystywana jest jedynie toksyna botulinowa Typu A.

Jak działa toksyna botulinowa?

W jaki sposób zastrzyk z botuliny może wyprostować zmarszczkę i zapobiec procesom starzenia? Działanie toksyny botulinowej polega na zablokowaniu działania acetylocholiny odpowiedzialnej za skurcz mięśnia – toksyna paraliżuje mięsień, dzięki czemu na obszarze poddanym zabiegowi nie tworzą się zmarszczki. Efekt ten utrzymuje się przez około 3-6 miesięcy. Aby utrzymać rezultat terapii na dłużej, konieczne jest po tym czasie powtórzenie zabiegu.

Jak wygląda zabieg? Lekarz medycyny estetycznej (tylko taka osoba może przeprowadzić ten zabieg) wstrzykuje niewielką ilość preparatu z toksyną botulinową (np. Azzalure) w precyzyjnie określony obszar. Zabieg wykonywany jest za pomocą cieniutkiej igły i jest praktycznie bezbolesny, chociaż w niektórych przypadkach można zastosować miejscowe znieczulenie (u osób z niskim progiem bólu). Jak zapewniają specjaliści z warszawskiej Kliniki Miracki, terapia Azzalure wraz z konsultacją trwa zaledwie od 15 do 30 minut, dzięki czemu można błyskawicznie wrócić do swoich codziennych obowiązków. 

Usuwanie zmarszczek i inne zastosowania botuliny

Toksyna botulinowa najczęściej stosowana jest do usuwania zmarszczek – wygładzania zmarszczek na czole (zarówno bruzd poprzecznych, jak i „lwiej zmarszczki”), ale bardzo dobrze radzi sobie też z “kurzymi łapkami” czy zmarszczkami w kącikach ust.

Inne zastosowania botuliny to, m.in.:

  • korygowanie tzw. dziąsłowego uśmiechu,
  • minimalne podniesienie czubka nosa,
  • niwelowanie nadmiernego przetłuszczania się cery,
  • leczenie hiperhydrozy (nadpotliwości),
  • leczenie bruksizmu (patologicznego zgrzytania zębami),
  • łagodzenie objawów migreny.

Efekty zabiegu zazwyczaj utrzymują się przez około pół roku, a czasem nawet dłużej – wszystko zależy od indywidualnych predyspozycji pacjenta. Każdy kolejny zabieg wzmacnia i wydłuża jego skuteczność. Zabieg można powtarzać co 6-7 miesięcy, ale nie częściej niż raz na kwartał.

Czy zabiegi z użyciem botoksu są bezpieczne?

Nazwa toksyna botulinowa czy jad kiełbasiany brzmi groźnie, nic więc dziwnego, że wiele osób obawia się tego zabiegu. Bez obaw! Substancja ta tylko w dużych ilościach może być groźna dla człowieka. W preparatach stosowanych w medycynie estetycznej występują niewielkie ilości botuliny – są one korzystne dla zdrowia i wyglądu skóry. Decydując się na zabieg w profesjonalnej klinice medycyny estetycznej mamy pewność, że będzie on dla nas bezpieczny, a efekty zadowalające i naturalne.

Dowiedz się więcej na temat zabiegów z użyciem toksyny botulinowej: https://klinikamiracki.pl/toksyna-botulinowa/  

Dodaj komentarz

Kliknij tutaj aby dodac komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *