Medycyna Piękno Zabiegi Zabiegi laserowe Zdrowie

By noc była cicha, czyli laserowe leczenie chrapania

laseroterapia

Najczęściej na czyjeś chrapanie skarży się najbliższe otoczenie, którym przeszkadza ono w spokojnym śnie. Ale chrapanie to także problem dla samego chorego, który budzi się zmęczony, a nieleczony problem może doprowadzić do rozwoju zespołu bezdechu sennego, groźnego zaburzenia związanego z nieprawidłowym procesem oddychania w czasie snu. Jak leczyć chrapanie?

Skąd się bierze problem chrapania?

Aż 10 procent społeczeństwa dotyka problem chrapania, z czego zdecydowaną większość stanowią mężczyźni. Odsetek ten wzrasta z wiekiem, a u kobiet szczególnie po menopauzie.

Choć samo chrapanie nie jest chorobą, to stanowi objaw utrudnionego przepływu powietrza przez gardło. Chrapanie wynika z faktu, że we śnie mięśniówka wiotczeje, a tylna część gardzieli opada stykając się z nasadą języka. Pozostaje niewielka szczelina, która pozwala nam we śnie oddychać. Czasem jednak drogi oddechowe stają się niedrożne i dochodzi do bezdechu sennego. Wynika to z trudnością nabrania powietrza do płuc. Mózg otrzymuje sygnał o tym, że w organizmie wzrasta stężenie dwutlenku węgla we krwi. Mózg pobudza do pracy dodatkowe mięśnie oddechowe – mięśnie klatki piersiowej i przeponę. Po bezdechu następuje wówczas gwałtowny wdech. Pacjenci często nie zdają sobie sprawy z faktu, że cierpią na bezdech senny. Mogą otrzymywać sygnały od otoczenia, że chrapią, jednak tylko obserwacja śpiącego może wykazać, że nocą zdarza mu się walczyć o oddech. Dlatego już pierwsze informacje chrapaniu powinny być wskazówką, że warto poddać się leczeniu.

Leczenie chrapania – na czym polega?

Zapytaliśmy ekspertów z Centrum medycyny laserowej LaserMed w Nowym Targu, na czym polega leczenie chrapania. Okazuje się, że zabieg wykonywany jest przez lekarza, który po badaniu laryngologicznym pacjenta kwalifikuje go do leczenia. Terapia polega na serii trzech zabiegów wykonywanych na przestrzeni 6 tygodni. W trakcie każdego z nich aplikuje się impulsy lasera w obrębie podniebienia miękkiego, języczka, łuków podniebiennych, migdałków i podstawy języka. “Procedura nie wymaga znieczulenia ani premedykacji i jest znakomicie tolerowana przez pacjentów” – dodają specjaliści LaserMed.

Leczenie chrapania laserem Fotona Night Lase

Specjaliści z Podhala do leczenia chrapania wykorzystują laser NightLase, który naświetla miękkie tkanki znajdujące się w jamie ustnej, generując energię podgrzewającą kolagen w tkankach podniebienia i języczka. Każdy etap terapii składa się z dwóch części:

  1. Faza wstępna, która polega na naświetleniu energią lasera części jamy ustnej, które są odpowiedzialne za wibracje powodujące chrapanie i bezdech nocny – podniebienie miękkie, języczek, łuki podniebienno-językowe, migdałki, oraz podstawa i boki języka.
  2. Faza finalna, która ma za zadanie wzmocnienie leczniczego efektu wstępnej fazy laseroterapii. W tej fazie naświetlane są przeze wszystkim języczek i jego okolice.

W efekcie dochodzi do ujędrnienia i polepszenia napięcia naświetlonych miejsc, które dzięki temu mniej wibrują podczas snu. Ponadto miękkie części jamy ustnej usztywniają się i napinają, zmniejszają wibrację tych tkanek powstające podczas snu. To z kolei sprawia, że chrapanie zostaje zniwelowane lub znacznie złagodzone, a bezdechy senny występują rzadziej.

Leczenie chrapania – zabezpiecz się przed bezdechem sennym

Laserowe leczenie chrapania metodą NightLase przy użyciu lasera Fotona jest całkowicie bezpieczną, nieinwazyjną i efektywną metodą znacznej redukcji chrapania i bezdechu sennego. Warto skonsultować się z ekspertami od laseroterapii w Centrum LaserMed w Nowym Targu na temat leczenia chrapania, ale również walki z bezdechem sennym – by noc była cicha.

Dodaj komentarz

Kliknij tutaj aby dodac komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *