Medycyna Zabiegi kosmetyczne Zdrowie

Estetyczny wymiar ortodoncji

sterowana regeneracja tkanek

W wyniku urazów mechanicznych, stłuczenia zębów czy nieprawidłowego zgryzu, nasz uśmiech nie jest idealnie równy i prosty. Nowoczesna stomatologia i ortodoncja dysponuje jednak właściwymi zabiegami i narzędziami, które pozwalają przywrócić mu odpowiednią estetykę. Wykorzystywane są przy tym różnego rodzaju aparaty ortodontyczne.

Uzasadnienia dla leczenia ortodontycznego

Leczenie ortodontyczne podejmowane jest u pacjentów, którzy mają nieprawidłowy zgryz i krzywe zęby. Powodów takich stanów uzębienia może być wiele. Są nimi m.in. złe nawyki, np. obgryzanie paznokci czy ssanie kciuka i długotrwałe używanie butelki ze smoczkiem. Na prawidłowy układ i ustawienie zębów negatywny wpływ mają choroby i uwarunkowania genetyczne. Dodatkowo urazy mechaniczne także mogą stać się przyczyną rozpoczęcia kierunkowego leczenia ortodontycznego.

Ortodonta może w podjętym u pacjenta leczeniu  zastosować:

  • Aparat ruchomy – najczęściej zalecany najmłodszym pacjentom, u których narząd żucia się rozwija i nie mają jeszcze wszystkich zębów stałych. Aparaty ruchome przyjmują postać akrylowej płytki ze specjalnymi klamrami i należy je nosić po kilka czy kilkanaście godzin na dobę, najczęściej w godzinach nocnych.
  • Aparat stały – stosowany u młodzieży i osób dorosłych, gdzie rozwój szczęki i żuchwy oraz proces wyrzynania zębów stałych już się zakończył. Aparat ma najczęściej postać naklejanych na każdego zęba małych zameczków, do których mocowany jest drucik, utrzymujący zęby w odpowiednim, pożądanym położeniu.

W zależności od rodzaju i skali wady, leczenie ortodontyczne może wymagać wykorzystania różnego natężenia siły, stopniowo uciskającej zęby. Może trwać nawet kilka lat, choć średnio w aparatach stałych należy chodzić około 2 lata.

Estetyka uśmiechu w trakcie leczenia ortodontycznego

O ile dzieciom zwykle nie przeszkadza to, że noszą aparat ortodontyczny – stały lub ruchomy, u osób dorosłych i dorastającej młodzieży może być to sporym problemem. Dlatego ortodoncja w Klinice Supradent Warszawa jest realizowana również z wykorzystaniem estetycznych aparatów ortodontycznych. Nazywane są one aparatami estetycznymi, ponieważ w przeciwieństwie do aparatów metalowych, z charakterystycznymi zamkami, są niemal niezauważalne przez osoby postronne. Po krótkim przyzwyczajeniu się do takiego aparatu można czuć się w nim swobodnie w każdej sytuacji.

Aparaty estetyczne są wytwarzane m.in. z materiałów ceramicznych. Posiadają one dyskretne zamki, których barwę dobiera się pod kątem naturalnego koloru zębów pacjenta. Najmniej widoczne są z kolei aparaty kryształowe, których zamki wykonane będą z syntetycznego kryształu i umiejscowione po zewnętrznej powierzchni uzębienia. Ciekawą propozycję w leczeniu ortodontycznym stanowią aparaty lingwalne. Ich zamki montowane są nietypowo od wewnętrznej strony zębów, dlatego pozostają niewidoczne. Mają one jeszcze jedną ogromną zaletę, ponieważ zdecydowanie zmniejszają ryzyko wystąpienia w czasie leczenia ortodontycznego próchnicy oraz odwapnienia przedniej  strony zębów. Trzeba się jednak do nich przyzwyczaić, co wymaga czasu.

Dodaj komentarz

Kliknij tutaj aby dodac komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *