Ćwiczenia Medycyna Sport Sprzęt U lekarza Zdrowie

Fizykoterapia w służbie nowoczesnych metod fizjoterapeutycznych

fizykoterapia

Fizykoterapia jest rodzajem fizjoterapii, a także elementem medycyny fizykalnej. Organizm człowieka poddawany jest różnego rodzaju impulsom fizycznym, które są aktywowane bądź to przez samą naturę, bądź też przez specjalnie do tego celu zaprogramowane urządzenia (jak np. w krioterapii).

Cele

Celem tego rodzaju terapii jest minimalizowanie lub zupełna eliminacja obrzęków, stanów zapalnych, bólu. Dlatego też została stworzona, aby złagodzić skutki obrażeń, kontuzji czy ran. Wyróżnia się w tym zakresie wiele metod – szczególnie warto w tym miejscu wymienić laseroterapię. Jest nią stymulowanie przebiegu leczenia przy pomocy promieniowania wydobywającego się z urządzeń laserowych. Klinika Ortodentika wychodzi naprzeciw zapotrzebowaniu pacjentów skarżących się na schorzenia o podłożu czy to neurologicznym, czy też mającym charakter obrażeń mechanicznych.

Wykorzystanie lasera

Laser znajduje zastosowanie w dentystyce, reumatologii, ortopedii – przy okazji złamań, defektów tkanek łącznych czy zwichnięć. Jest jednym ze skuteczniejszych procedur podejmowanych przy zapaleniach.

Terapeuta ma za zadanie skierować promień świetlny punktowo na nasze ciało za pomocą przyrządów wyglądających podobnie jak długopis – na końcu ma diodę, która wydziela strumień światła o niewielkiej mocy, a także fale o różnych długościach. Możliwe jest również skierowanie wiązek laserowych promieni przy wsparciu luster – może być przy tym wyczuwalne ciepło na skórze, w miejscu naświetlania.

Fizykoterapia a pole magnetyczne

Fizykoterapia wykorzystuje w procedurach zabiegowych działanie pola magnetycznego. Do najpopularniejszych należą:

  • Terapuls oraz Curapuls o działaniu przeciwzapalnym, kojącym oraz uśmierzającym ból. Przyrządy produkują obszar o działaniu elektromagnetycznym. Dzięki zbliżaniu elektrod w kierunku skóry obejmuje się przestrzeń fragmentu ciała o przekątnej 30 cm. Fale przenikają na dosyć dużą głębokość. Przemieszczanie się jonów powoduje, że tkanki stają się wrażliwe pod względem widoczności naczyń krwionośnych, dlatego w środku wyraźnie wyczuwalne jest zazwyczaj ciepło. Procedura zabiegowa nie wymaga z naszej strony rozbierania się, należy jednakże mieć na uwadze, żeby w okolicy oddziaływania pola magnetycznego nie dochodziło do interakcji z przedmiotami metalowymi.
  • Megatronic oraz Alfatron – wykorzystuje się zwykle, gdy mamy do czynienia z podrażnieniem organów jamy brzusznej, nietrzymaniem moczu, dolegliwościach o charakterze neurologicznym czy ortopedycznym. Uszkodzony narząd powinien znajdować się wewnątrz osłony urządzenia. Jest nią pętla, której podstawowym elementem jest cewka, mająca za zadanie wytwarzanie pola magnetycznego o niskich częstotliwościach. Z reguły cały proces nie jest odczuwalny, czas jego trwania natomiast waha się między kwadransem a godziną. Podobnie jak w przypadku pierwszej metody, nie jest konieczne rozbieranie się, jednak nasze ubranie musi być pozbawione wszelkich metalowych elementów.

Dobrodziejstwo prądów elektrycznych

Jednymi z rodzajów prądów  wykorzystywanych w fizykoterapii są: Interdyn i Interdynamic. Znajdują zastosowanie przy okazji dolegliwości o podłożu ortopedycznym czy skórnym oraz o charakterze deformacyjnym. Przewody, które doczepione są do aparatu, mają zwieńczenie elektrodowe – przytwierdzone dwójkami, tak aby fale elektryczne, które rosną i maleją, nachodziły na siebie, powodując delikatne podrażnienie przypominające łaskotanie.

Galwanizacja w fizykoterapii ma za zadanie uaktywniać pracę mięśni, a także koić problemy z bólem, wspomagać organizm w pracy nerwów obwodowych czy problemach reumatologicznych. Może intensyfikować lub łagodzić napięcie nerwów. Ze względu na możliwość podrażnienia tkanki, prądów nie należy wykorzystywać w przypadku defektów skórnych.

Jonoforeza natomiast korzysta z dobrodziejstwa galwanicznej energii elektrycznej i ma za zadanie umieszczenie w tkankach preparatu spełniającego funkcje przeciwbólowe. Pierwszą elektrodę nasyca się medykamentem, który jest substancją składającą się z jonów, natomiast w celu wchłonięcia się lekarstwa, druga strona obciążona jest elektrodą, która przyciąga jony.

Elektrostymulacja intensyfikuje niesprawne mięśnie albo nerwy, które uniemożliwiają prawidłową pracę mięśni. Jedna z elektrod umieszczana jest w okolicy nerwu, druga natomiast na mięśniu. Jeżeli w tym przypadku skurcz mięśnia nie zostaje sprowokowany, mamy do czynienia z naruszonym nerwem. Wówczas z dwóch stron przykłada się elektrody, celem pobudzenia skurczy nerwowych, aby wywołać skurcze.

Wysoką jakość zabiegów fizykoterapeutycznych proponuje Klinika Ortodentika, której atrakcyjność ofert zapewnia zespół wykwalifikowanych specjalistów, wykorzystujących w leczeniu korzyści płynące z opisanych metod leczniczych.

 

Dodaj komentarz

Kliknij tutaj aby dodac komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *