Medycyna U lekarza Zabiegi Zabiegi kosmetyczne Zdrowie

Grzybica paznokci – pokonaj wstydliwy problem u podologa

grzybica paznokci

Grzybica paznokci to problem natury zdrowotnej, ale także estetycznej. Zakażenie grzybicze doprowadza do stopniowej utraty naturalnego wyglądu płytki paznokcia, która na początku zwykle ulega charakterystycznemu zażółceniu. Tego schorzenia nie należy lekceważyć, ale szybko podjąć właściwe leczenie. Niezbędne będzie skorzystanie z fachowej pomocy podologa oraz dermatologa.


Grzybica paznokci – jak rozpoznać?

Grzybica paznokci to zakażenie grzybicze, które swoim zasięgiem obejmuje jeden lub więcej paznokci (u stóp i u rąk). Wywołują ją drożdżaki, pleśniowce i dermatofity. Problem ten występuje głównie u osób starszych i z osłabioną odpornością, ale w gruncie rzeczy może dotknąć każdego. Wśród objawów grzybicy paznokci wymienia się:

 • zmieniające się zabarwienie paznokcia (żółte, brązowe),
 • płytka paznokcia grubieje i staje się matowa,
 • kruchość, łamliwość paznokci,
 • odwarstwianie się płytki paznokcia,
 • rogowacenie skóry pod paznokciem,
 • zaczerwienienie i obrzęk wokół paznokcia,
 • ból wokół paznokcia.

Najpopularniejsze przyczyny powstawania grzybicy paznokci:

 • nieprawidłowa higiena lub jej brak,
 • niewłaściwe obcinanie paznokci,
 • urazy mechaniczne,
 • nadmierna potliwość stóp,
 • przesuszona skóra stóp,
 • choroby autoimmunologiczne.

Czy grzybicą paznokci można się zarazić?

Eksperci z Gabinetu Podologicznego Satin w Warszawie odpowiadają, że grzybicą paznokci można się zarazić. Jest to możliwe, kiedy korzysta się np. z tych samych narzędzi do obcinania paznokci, pilniczków, ręcznika czy obuwia. Duże ryzyko zakażenia występuje też w miejscach użyteczności publicznej, m.in. basen, sauna, siłownia lub gabinet kosmetyczny (jeśli nie przestrzega się zasad higieny).

Leczenie grzybicy paznokci – kiedy zgłosić się do podologa?

Grzybicy paznokci nie można wyeliminować samemu, np. domowymi sposobami. W przypadku tej choroby bardzo ważne jest podjęcie szybkiego leczenia. Specjalistami, do których należy zgłosić się w pierwszej kolejności są dermatolog oraz podolog. W początkowej fazie grzybicy skuteczne będą preparaty grzybobójcze (maści). Podolog natomiast dodatkowo oczyści płytkę paznokcia i pomoże ją zrekonstruować. Jeśli choroba jest bardzo rozwinięta, oprócz środków miejscowych, lekarz zleci również doustne przyjmowanie antybiotyku. Gwarancją sukcesu jest więc połączenie leczenia farmakologicznego z mechanicznym usunięciem fragmentu zmienionej płytki paznokciowej w gabinecie podologicznym. W przypadku grzybicy paznokci, trudno dokładnie określić czas leczenia. Zazwyczaj pełna terapia trwa kilka miesięcy.

Zabieg podologiczny

Podolog, przy pomocy specjalnej frezarki oraz sterylnych narzędzi, mechanicznie usunie zainfekowane grzybicą części paznokcia. Zabieg jest bezbolesny i komfortowy dla pacjenta. Podczas jego przeprowadzania zachowuje się najwyższe standardy bezpieczeństwa oraz higieny, aby nie zainfekować zdrowych tkanek. W gabinecie podologicznym można również zrekonstruować zniszczony paznokieć, np. przy pomocy masy akrylowej.

Grzybica paznokci to nieprzyjemna dolegliwość, która bardzo pogarsza ich stan i wygląd. Na szczęście szybkie podjęcie właściwego leczenia pozwala skutecznie pokonać ten krępujący problem.

Dodaj komentarz

Kliknij tutaj aby dodac komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *