Medycyna Piękno U lekarza Zdrowie

Halitoza, czyli nieprzyjemny zapach z ust – przyczyny i sposoby leczenia

halitoza

Często boisz się otwierać usta w towarzystwie znajomych? Rzadko sam nawiązujesz nowe kontakty międzyludzkie, bo wstydzisz się nieprzyjemnego zapachu z ust? Regularne szczotkowanie zębów i kilogramy wyżutej gumy nie przynoszą oczekiwanych rezultatów?Nie jesteś sam! Halitoza, czyli nieprzyjemny zapach z ust, dotyka ponad połowy społeczeństwa, jednak problem ten wciąż jest lekceważony. Co zatem warto wiedzieć o tej wstydliwej przypadłości?

Nieprzyjemny zapach z ust, czyli co?

Stwierdzenie ,,nieprzyjemny” jest raczej obszerne i każdy z nas inaczej je pojmuje. W specjalnych podręcznikach można wyczytać, że halitoza to odbiegający od ogólnie przyjętych norm, nieakceptowany społecznie zapach z ust.

Jakie są przyczyny nieprzyjemnego zapachu z ust?

Większość z nas problem ten kojarzy się głównie z zaniedbywaniem higieny jamy ustnej. Nic w tym dziwnego, ponieważ ponad 90% przypadków halitozy związanych jest z kamieniem nazębnym, próchnicą, paradontozą, zapaleniem dziąseł lub innymi chorobami zębów i dziąseł. Pozostałe 10% to halitoza wywołana zmianami w dalszym odcinku przewodu pokarmowego.

Nieprzyjemny zapach z ust – najczęstsze przyczyny

Co może wywoływać halitozę?

 • Nieleczona próchnica,
 • brak odpowiedniej, regularnej higieny jamy ustnej,
 • procesy gnilne,
 • źle przymocowana proteza, pod którą zbierają się resztki pokarmu,
 • przewlekłe zapalenie migdałków, angina, ropnie migdałków.

Warto też pamiętać, że nieprzyjemny zapach z ust może być objawem poważnych problemów zdrowotnych, np. zapalenia błony śluzowej żołądka, refluksu żołądkowo-przełykowego, niewydolności wątroby lub nawet nowotworu układu pokarmowego.

Halitoza – pozostałe objawy

Nieprzyjemny zapach z ust może występować samodzielnie, jednak znacznie częściej obserwuje się także dodatkowe objawy, które wskazują na konkretne przyczyny halitozy.

 • Ból i pieczenie jamy ustnej oraz języka – zwykle przyczyną są zapalenia lub infekcje wywoływane przez wirusy, bakterie i grzyby.
 • Gorączka – źle dopasowana proteza, która może wywoływać choroby nowotworowe dziąseł.
 • Bóle zębów oraz ich nadwrażliwość – zwykle wskazują na choroby zębów, takie jak np. próchnica.
 • Suchość w ustach – często spotykana przy zażywaniu leków, a także w zespole Sjögrena.
 • Bóle nosa, czoła, szczęki – infekcja górnych dróg oddechowych, choroby zatok.
 • Zgaga, kaszel, nadkwaśność – najczęściej spowodowane refluksem żołądkowo-przełykowym.
 • Osłabienie, nadmierne pragnienie, ospałość – mogą oznaczać cukrzycę.

Objawów, jak i przyczyn może być znacznie więcej, dlatego, jeśli masz jakiekolwiek podejrzenia odnośnie halitozy, od razu udaj się do lekarza specjalisty!

Jak dentysta pomoże w przypadku halitozy?

Jeśli nieprzyjemny zapach z ust jest spowodowany problemami stomatologicznymi, należy niezwłocznie udać się do lekarza specjalisty. Dentysta oczyści, wyleczy zęby i dziąsła, usunie chore korzenie, zlikwiduje stany zapalne oraz przetoki. Protetyk rozwiąże problemy wynikające ze źle dobranej lub zamontowanej protezy. Po przeprowadzeniu odpowiedniej terapii stomatologicznej odzyskasz świeży oddech! Aby zachować efekt leczenia na dłużej, pamiętaj o regularnej, odpowiedniej higienie jamy ustnej oraz wizytach kontrolnych u lekarza specjalisty.

Jeśli mierzysz się z problemem nieprzyjemnego zapachu z ust, jak najszybciej skontaktuj się ze specjalistami  Smile Design Clinic!

 

Dodaj komentarz

Kliknij tutaj aby dodac komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *