Medycyna Zabiegi laserowe Zdrowie

Laserowe leczenie nietrzymania moczu, czyli koniec ze wstydliwym problemem!

laserowe leczenie nietrzymania moczu
laserowe leczenie nietrzymania moczu

Nietrzymanie moczu to wyjątkowo uciążliwa przypadłość, która najczęściej dotyka kobiety. Szacuje się, że cierpi na nią nawet 5 milionów Polek! Mimo, że zwykle występuje u pań po 50 roku życia, coraz częściej problem ten dotyka także młode kobiety. Nietrzymanie moczu może prowadzić do poważnych zaburzeń emocjonalnych, problemów z kontaktami społecznymi czy unikania bliskości z partnerem. Na szczęście, istnieją skuteczne sposoby walki z nietrzymaniem moczu. Leczenie laserem umożliwia trwałe pozbycie się tego problemu bez konieczności wykonywania niebezpiecznej operacji.

Nietrzymanie moczu – przyczyny

Bez względu na przyczynę powstawania nietrzymania moczu, ma ono bardzo nieprzyjemne konsekwencje. Często kobiety skarżą się, że zwykłe codzienne wydarzenia, takie jak kichnięcie, kaszel, taniec czy jakikolwiek gwałtowny ruch powoduje u nich wyciek moczu. Dlaczego tak się dzieje? Do nietrzymania moczu dochodzi na skutek nieszczelności cewki moczowej. Nachylenie cewki moczowej może ulec zaburzeniu w wyniku rozluźnienia pochwy oraz osłabienia mięśni Kegla, z których zbudowane jest dno miednicy mniejszej . Powstawaniu nietrzymania moczu u kobiet sprzyjają:

 • porody
 • urazy kręgosłupa
 • ciąża
 • choroby neurologiczne i metaboliczne
 • menopauza
 • nadwaga

Nietrzymanie moczu – leczenie

Jednym ze sposobów leczenia nietrzymania moczu jest zabieg operacyjny, ale wiąże się on ze sporymi zagrożeniami dla zdrowia pacjentki. Znacznie bezpieczniejszą, a przy tym równie skuteczną metodę stanowi laserowe leczenie moczu. Według specjalistów z kliniki LaserMed w Nowym Targu, umożliwia ona skuteczne zmniejszenie kąta nachylenia cewki moczowej, co zapobiega niekontrolowanym wyciekom moczu. Impulsy emitowane przez laser znacznie ujędrniają i napinają obszar przedsionka pochwy oraz okolic cewki moczowej. Laser usprawnia także proces namnażania i wzmocnienia włókien kolagenowych śluzówki. W wyniku zabiegu, obkurczają się tkanki w okolicach cewki moczowej, co skutkuje odzyskaniem kontroli nad procesem wydalania moczu.

Laserowe leczenie nietrzymania moczu – przebieg zabiegu

Zabieg leczenia nietrzymania moczu laserem jest wyjątkowo bezpieczny i nieinwazyjny. Trwa zaledwie 30 minut, a bezpośrednio po jego zakończeniu można wrócić do zwyczajnej aktywności. Sam zabieg można podzielić na dwa etapy:

 1. Naświetlanie okrężne ścian pochwy. Po podaniu pacjentce znieczulenia zewnętrznego i oczyszczeniu okolic intymnych, zostaje na nie założony specjalny wziernik. Następnie, lekarz ginekolog używa aplikatora okrężnego, a potem kątowego, aby kilkukrotnie naświetlić przednią ścianę pochwy.  
 1. Etap zewnątrz-waginalny. Za pomocą głowicy frakcyjnej, lekarz naświetla okolice obszaru ujścia cewki moczowej, przedsionka i ujścia pochwy.

Efekty leczenia nietrzymania moczu

Na pierwsze efekty laseroterapii czeka się przez około miesiąc. W tym czasie zalecane jest unikanie stosunków płciowych, aby nie zakłócić procesu rekonwalescencji. Według specjalistów z kliniki LaserMed, proces produkcji nowych włókien kolagenowych trwa jeszcze przez kilka miesięcy po zabiegu. Po tym okresie, pacjentka może się cieszyć całkowitym odzyskaniem kontroli nad swoimi funkcjami fizjologicznymi. W cięższych przypadkach nietrzymania moczu, aby uzyskać satysfakcjonujący efekt, zabieg należy powtórzyć dwukrotnie. Aby problem nie powrócił, należy regularnie ćwiczyć mięśnie Kegla,  a po okresie menopauzy dbać o odpowiedni poziom hormonów.

Przeciwwskazania do zabiegu

 • Infekcje i zapalenia pochwy
 • Krwawienia
 • Ciąża
 • Nowotwory

Dodaj komentarz

Kliknij tutaj aby dodac komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *