Medycyna Zdrowie

Metody stomatologicznej walki z bólem

thinker-2150827_1920

Do podstawowych metod walki z bólem w trakcie przeprowadzania zabiegów stomatologicznych zalicza się: stosowanie anestetyków, laseroterapię, znieczulenie komputerowe, sedację wziewną i dożylną oraz pełną narkozę. Spośród tych sposobów najrzadziej stosuje się anestetyki, gdyż służą one głównie w bardzo skomplikowanych operacjach chirurgii szczękowej i są związane z pełną narkozą, wyłączeniem świadomości i usunięciem śladów pamięciowych z układu nerwowego człowieka. Bardzo rzadko i tylko w przypadku najcięższych operacji wymagane są aż tak drastyczne metody uśmierzania bólu.

Co to jest sedacja wziewna?

Sedacja wziewna to metoda znieczulenia przeznaczona przede wszystkim dla dzieci powyżej trzeciego roku życia oraz dorosłych cierpiących na znaczące zaburzenia lękowe, takie jak nerwica lękowa, nerwica natręctw i dentofobia. Chodzi tu o osoby, które mają tendencje do reakcji histerycznych w sytuacjach stresowych i doświadczają stanów paniki uogólnionej. W tych przypadkach zabieg stomatologiczny może być tak zwanym czynnikiem spustowym, czyli wyzwalającym atak stanu lękowego i dlatego należy zastosować wzmożone środki bezpieczeństwa. Sedacja znacząco obniża poziom lęku i reguluje napięcie mięśniowe, dzięki czemu zabieg stomatologiczny może przebiegać prawidłowo w przypadku pacjentów z trudnościami adaptacyjnymi.

Na czym polega sedacja wziewna?

Sedacja wziewna polega na podaniu pacjentowi chemicznego podtlenku azotu przy użyciu specjalnej maseczki twarzowej. Pacjent wdycha podtlenek azotu i następuje stopniowe wyciszenie oraz uspokojenie działania ośrodkowego układu nerwowego. Zabieg ten wykonuje się bezpośrednio przed planowaną stomatologiczną procedurą medyczną, ponieważ jego efekt jest natychmiastowy. Wrażenia zmysłowe pacjenta w trakcie zabiegu są niezwykle relaksacyjne i doświadcza on złudzenia dryfowania na tafli wody, unoszenia się w powietrzu, kołysania lub leżenia na bardzo miękkim podłożu. Pacjent nie odczuwa strachu ani bólu. Głęboki stan relaksacji czyni go całkowicie niepodatnym na bodźce bólowe, gdyż receptory bólowe nie rejestrują żadnych sygnałów ze środowiska zewnętrznego.

Pozytywne doświadczenie

Stomatolodzy ze Smile Design Clinic przekonują, że pacjenci niezwykle pozytywnie wspominają zastosowanie u nich metody sedacji wziewnej. Mówią o utracie poczucia czasu i wrażeniu, że godzinny zabieg trwał na przykład kilka sekund. Zdarza się, że w ogóle nie pamiętają czynności szczegółowych, a jedynie swoją obecność w fotelu dentystycznym i przyjemne kołysanie oraz wrażenie unoszenia się na spokojnej tafli ciepłej wody. Ogólne rozluźnienie mięśni i głęboka relaksacja nie wiążą się w tym przypadku z utratą świadomości. Pacjent cały czas pozostaje w kontakcie z lekarzem stomatologiem. Dzięki zachowaniu podstawowych odruchów możliwy jest także pełny kontakt z otoczeniem i wyrażanie gestami reakcji potwierdzających uspokojenie i zgodę na kolejne etapy pracy stomatologicznej. Użycie gazu rozweselającego stwarza także okazję do wyczyszczenia innych ubytków w szkliwie i przyzębiu oraz usunięcia płytki nazębnej, kamienia i przebarwień, gdyż brak poczucia czasu odczuwany przez pacjenta wyklucza jego znużenie długotrwałymi czynnościami stomatologa.

Więcej informacji na stronie Smile Design Clinic.

Dodaj komentarz

Kliknij tutaj aby dodac komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *