Medycyna U lekarza Zabiegi Zdrowie

Ortodonta – kiedy warto go odwiedzić?

pexels-photo-683381 (1)

W dzisiejszych czasach piękny uśmiech to podstawa. Ładny, prosty zgryz nie jest ważny tylko z uwagi na walory estetyczne i komfort psychiczny, ale ma też ogromne znaczenie dla naszego zdrowia. Krzywy zgryz jest dużo trudniejszy do utrzymania, gdyż resztki pokarmowe gromadzą się w przestrzeniach międzyzębowych, powodując próchnicę. Dziedzina stomatologii zajmująca się problemami z krzywym zgryzem to ortodoncja. Obecnie leczenie ortodontyczne nie jest już tak kosztowne i długotrwałe jak jeszcze dwie dekady temu.

Leczenie ortodontyczne a wiek pacjenta

Co prawda nie ma określonego wieku, kiedy należy rozpocząć leczenie ortodontyczne. Do specjalisty zgłaszają się zarówno rodzice z dwulatkami, jak i dorośli w wieku nawet pięćdziesięciu lat. Jednakże lekarz pediatra, podczas bilansowej wizyty rodzica z dwulatkiem (który z reguły już ma pełne uzębienie mleczne) powinien zauważyć symptomy pojawienia się krzywego zgryzu u dziecka. Obecnie najczęściej do specjalisty ortodonty trafiają dzieci w wieku od 8 do 13 lat, które są tam kierowane po wizycie u stomatologa, pediatry czy nawet lekarza laryngologa. Współczesne metody leczenia ortodontycznego pozwalają także na skuteczne wyleczenie wad zgryzu u ludzi dojrzałych.

Kiedy należy umówić się na wizytę do specjalisty ortodonty?

Objawy wskazujące na konieczność wizyty u lekarza różnią się w zależności od tego, czy dotyczą dziecka, czy osoby dorosłej. I tak, jeżeli chodzi o dziecko, to do najczęstszych symptomów należy, np. przedwczesna utrata uzębienia mlecznego, stale otwarta buzia, niechęć do odstawienia smoczka, ssanie palców, obgryzanie paznokci, gryzienie ołówka. Na późniejszym etapie życia do najbardziej zauważalnych objawów należy stłoczenie uzębienia, problemy z oddychaniem, asymetria podbródka czy wada wymowy. U osób dorosłych do najczęstsze objawy to zgrzytanie zębami, asymetria uśmiechu, nadmierne ścieranie się zębów, odsłanianie się szyjek zębowych, stłaczanie się zębów, nadmierne odkładanie się kamienia nazębnego, trudności w utrzymaniu prawidłowej higieny jamy ustnej spowodowane stłoczeniami, szparami międzyzębowymi czy zrotowanymi zębami.

Współczesne leczenie ortodontyczne obejmuje następujące metody:

– mioterapię, czyli metody stosowane przez samego pacjenta, obejmujące ćwiczenia zgryzu zalecone przez specjalistę;

– leczenie z wykorzystaniem ruchomych aparatów ortodontycznych;

– leczenie z wykorzystaniem stałych aparatów ortodontycznych.

Podsumowując, leczenie ortodontyczne jest niezwykle ważne nie tylko z uwagi na walory estetyczne, lecz także kwestie zdrowotne, gdyż bardzo często niewyleczone problemy z uzębieniem powodują szereg różnych, groźnych dla zdrowia i życia schorzeń.

Jeżeli zatem chcesz cieszyć się pięknym uśmiechem oraz dobrym zdrowiem, nie zastanawiaj się, tylko umów się na wizytę w Smile Design Clinic w Warszawie, gdzie wykwalifikowani specjaliści wybiorą dla ciebie najbardziej odpowiednią metodę leczenia niedoskonałości zgryzu. Odzyskasz pewność siebie, zachwycisz wszystkich estetyką nowego uśmiechu, zapomnisz o dawnych problemach, poprawisz stan zdrowia.

 

Dodaj komentarz

Kliknij tutaj aby dodac komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *