Medycyna U lekarza Zabiegi laserowe

Poznaj skuteczne możliwości leczenia nadpotliwości

nadpotliwosc

Pocenie się jest naturalnym procesem fizjologicznym, jaki występuje w organizmie człowieka, ponieważ zabezpiecza go przed przegrzaniem się. Niestety u niektórych osób występuje nadpotliwość – dolegliwość związana z nadmierną aktywnością gruczołów potowych. Nieustannie mokre od potu obszary ciała stają się wówczas prawdziwą zmorą. Warto jednak wiedzieć, że współcześnie mamy sposoby na eliminowanie tego przykrego problemu. Poznajmy najskuteczniejsze z nich.

Nadpotliwość – na czym polega?

Z nadpotliwością mamy do czynienia, kiedy gruczoły potowe są nadreaktywne. Problem ten dotyczy około 1-2% społeczeństwa. Nadmierne pocenie się występuje najczęściej na dłoniach, stopach, pod pachami i na twarzy. Może mieć również charakter uogólniony – wówczas dotyczy całego ciała.

Przyczyny nadpotliwości:

fizjologiczne:

 • stres,
 • gorący klimat,
 • wysiłek fizyczny,
 • spożywanie mocnych przypraw,
 • picie dużej ilości kawy i herbaty,
 • otyłość.

psychologiczne, różne jednostki chorobowe:

 • zaburzenia hormonalne,
 • cukrzyca,
 • nadczynność tarczycy,
 • choroby nerek
 • choroby neurologiczne,
 • infekcje, którym towarzyszy wysoka gorączka,
 • menopauza u kobiet i andropauza u mężczyzn,
 • niektóre choroby nowotworowe.

Leczenie nadpotliwości – różne metody

Bardzo ważne w leczeniu nadpotliwości są zabiegi pielęgnacyjne i higieniczne. Zaleca się stosować wówczas ziołowe kąpiele oraz używać antyperspirantów zawierających chlorek aluminium. Trzeba zadbać też o noszenie ubrań wykonanych z naturalnych włókien, a także wyeliminować z diety produkty wzmagające pocenie się. Kiedy jednak sami nie radzimy sobie z tym problemem, warto skorzystać z zabiegów redukujących wydzielanie potu.

Jonoforeza na nadpotliwość

Terapia jonoforezą pozwala na skuteczne leczenie nadpotliwości dłoni, stóp i pach. Jest dostępna m.in. w Klinice Bieńkowscy Esteticmed.pl. Jonoforeza skutecznie zmniejsza aktywność gruczołów potowych, dzięki czemu ograniczone zostaje wydzielanie potu. W przypadku stóp i dłoni, wystarczy włożyć je do specjalnego urządzenia wypełnionego wodą. Jeśli chodzi o inne części ciała, to wówczas stosuje się nasączone poduszeczki z elektrodami. Podczas zabiegu dochodzi do przepływu prądu, co wpływa na zablokowanie gruczołów potowych. Zabieg jest bezpieczny i bezbolesny dla pacjentów. Oczekiwany rezultat można osiągnąć po kilku sesjach zabiegowych.

Botoks na nadpotliwość

W miejsce, w którym występuje nadpotliwość wstrzykuje się odpowiednią ilość toksyny botulinowej typu A – popularnie nazywanej botoksem. Po jej zaaplikowaniu dochodzi do przerwania przewodnictwa nerwowego we włóknach nerwowych gruczołów potowych. Efekt zablokowania wydzielania potu utrzymuje się przez około 6 miesięcy. Zabieg wstrzyknięcia toksyny botulinowej poprzedza dokładna dezynfekcja i znieczulenie skóry specjalnym kremem. Dzięki temu ewentualne odczucia bólowe zostają zredukowane do minimum. Botoks podaje się podskórnie przy pomocy cienkiej igły, cała procedura trwa zaledwie kilka minut. Ostateczny efekt zauważalny jest po upływie kilku dni.

Zabiegi laserowe na nadpotliwość

Nową i bardzo skuteczną metodą leczenia nadpotliwości jest poddanie się terapii laserem. Podczas zabiegu energia wiązki lasera uszkadza gruczoły potowe, dzięki czemu następuje redukcja wydzielania potu. Specjaliści z Kliniki Bieńkowscy Esteticmed.pl dodaja, że wykorzystują do tego laser Nd:Yag. Zabieg, dzięki podaniu znieczulenia miejscowego jest bezbolesny i komfortowy dla pacjenta. Przy pomocy energii lasera dokonuje nieodwracalnego uszkodzenia gruczołów potowych w obszarze zabiegu. Bezpośrednio po jego wykonaniu pacjent może wrócić do domu.

Dodaj komentarz

Kliknij tutaj aby dodac komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *