Medycyna Piękno U lekarza Zabiegi Zabiegi kosmetyczne Zabiegi laserowe

Trądzik różowaty i jego leczenie

Piekna twarz bez tradziku

Trądzik różowaty nie powinien być mylony z trądzikiem pospolitym, młodzieńczym. To zupełnie inna jednostka chorobowa. Mimo że wygląda stosunkowo podobnie, różni się patogenezą, a co za tym idzie, również leczeniem.

Czym jest trądzik różowaty?

Na pytanie odpowiadają specjaliści z podwarszawskiej kliniki dermatologii i medycyny estetycznej Artederm. Są to zmiany grudkowe – krostki bardzo przypominające zwykły trądzik. W obrazie różnią się jednak tym, że często występują na zaczerwienionym, rumieniowym obszarze. Dodatkowo, trądzik różowaty występuje tylko na skórze twarzy. Warto dodać, że w przeciwieństwie do trądziku młodzieńczego, na ten drugi chorują głównie osoby dojrzałe.

Trzy etapy trądziku

Obraz końcowy trądziku różowatego zawdzięczamy jego rozwojowi w kilku fazach. Początki trądziku różowatego są niealarmujące. Choroba zaczyna się od zwykłego zarumienienia, poprzez rozwój małych naczynek na jego podstawie. Jak wygląda końcowy trądzik różowaty? Na końcu zmiany uzyskują charakter grudek oraz krostek, bardzo podobnych jak w trądziku młodzieńczym.

Jakie są przyczyny trądziku różowatego?

Czynnikiem wyzwalającym pojawienie się zmian na skórze są sytuacje stresowe lub wysiłek fizyczny, które normalnie wywołuje tylko zarumienienie się twarzy. W związku z zaburzeniami naczynioruchowymi, w tej chorobie dochodzi do powstawania rozległych zmian. Często występuje z niedokwaśnością żołądka.

Kiedy występują zaostrzenia?

Głównie w sytuacjach, w których normalnie wielu z nas się czerwieni. Są to: picie alkoholu, korzystanie z sauny i basenu, zaburzenia endokrynologiczne. Dodatkowo może nasilić się przy przyjmowaniu niektórych leków, np. przeciw cholesterolowi, maści sterydowych, a nawet witamin z grupy B. To momenty, w których warto pomyśleć o trądziku różowatym. W razie występowania choroby należy szybko włączyć leczenie, aby nie dopuścić do powikłań.

Leczenie

Bezpośrednie leczenie zmian na skórze twarzy opiera się na stosowaniu kremu metronidazolowego lub z antybiotykami. Dodatkowo można zastosować kwas azelainowy, sulfacetamid sodowy oraz nadtlenek benzoilu

Jako, że jedną z przyczyn są zaburzenia naczynioruchowe, dobre wyniki można uzyskać poprzez zabiegi laserowe, stosowane w leczeniu zmian naczyniowych. Zabiegi laserowe w Klinice Artederm w Józefowie cechują się wysoką skutecznością dzięki podwójnej długości fali.

Ogólne zalecenia to oczywiście unikanie sytuacji stresowych, które doprowadzają do wywołania zmian naczynioruchowych. W związku z możliwą przyczyną hormonalną, warto zadbać o odpowiednią gospodarkę endokrynną. Czasami podaje się leki doustne.

Dlaczego warto się leczyć?

Wieloletnie nieleczona choroba może przynieść ze sobą powikłania. Jednym z nich jest tzw. rhinophyma, czyli zmiany przerostowe nosa. To duże nacieki, które mogą całkowicie zniekształcić środkową część twarzy. Występują głównie u mężczyzn. Dodatkowo mogą wystąpić zaburzenia w obrębie oka – najczęściej zapalenie spojówek czy powiek. Objawia się to łzawieniem i przekrwieniem oczu, pacjenci często określają to jako uczucie obecności ciała obcego czy piasku w oku – dodają eksperci z kliniki Artederm w Józefowie.

Jak rzadka jest ta choroba?

Cóż, wcale nie jest tak rzadka. Szacuje się, że na trądzik różowaty może chorować aż 10% populacji! Najczęściej dotyczy kobiet i rozwija się u nich w okresie przekwitania. Nie oznacza to jednak, że mężczyźni nie mogą cierpieć na tę przypadłość. To właśnie u nich częściej dochodzi do powikłań.

 

Dodaj komentarz

Kliknij tutaj aby dodac komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *