Medycyna U lekarza Zabiegi Zdrowie

Ukryty ząb. Postępowanie w przypadku problemu zatrzymanego zęba

zatrzymanyzableczeniesmiledesignclinicwarszawa

 

Często wizyty u stomatologa budzą nieuzasadniony lęk, zwłaszcza jeśli wybieramy się z bliżej nieznanym nam problemem i nie wiemy, co tak naprawdę nas czeka. Strach podsyca nasza wyobraźnia, a także zasłyszane opowieści. Jednym z problemów stomatologicznych, który często jest przerysowany i demonizowany przez pacjentów, stał się tzw.: ,,zatrzymany ząb”. Nasłuchawszy się przerażających opowieści, nie mamy najmniejszej chęci zmierzyć się z własnym ukrytym zębem, dlatego często zwlekamy z wizytą u lekarza. Czy jednak jest się czego obawiać, czy ta kolejna historia mrożąca krew w żyłach to prawdziwa opowieść? Zobaczmy, czym są zatrzymane zęby i czy rozwiązanie problemu to bardzo skomplikowany i krwawy proces.

Historia pewnego zęba

Ząb zatrzymany to prawidłowo ukształtowany pod względem budowy i struktury ząb, który tkwi częściowo lub całkowicie w kości – tłumaczą specjaliści z warszawskiej Smile Design Clinic. Taki ząb nie przebił się i może być wciąż całkowicie otoczony przez kość, częściowo widoczny w jamie ustnej lub fragmentarycznie pokryty, np. błoną śluzową dziąsła – dodają. Jeśli zatrzymaniu ulegają ,,ósemki”, co zdarza się najczęściej, zapewne lekarz wskaże jako przyczynę brak miejsca w łuku zębowym. Wśród innych przyczyn takiego stanu rzeczy wymienia się:

  • niewłaściwe ułożenie zawiązka zęba, co powoduje wzrost w złym kierunku,
  • uraz, najczęściej jeszcze przy uzębieniu mlecznym,
  • posiadanie dodatkowego lub wielu dodatkowych zębów,
  • powstałe torbiele,
  • nieprawidłowa budowa zęba, który uległ zatrzymaniu,
  • zatrzymanie się kilku blokujących się wzajemnie zębów,
  • czasem schorzenia ogólnoustrojowe, jak choroby tarczycy czy niedobory witaminy D,
  • czynniki genetyczne.

Oprócz ,,ósemek” najczęściej zatrzymaniu ulegają górne kły, dolne ,,czwórki”, ,,piątki” oraz górne siekacze.

Metody na zatrzymane zęby

Postępowanie z takimi zębami zależy od tego, w jakim są stanie. Jeżeli nie dają żadnych powikłań, lekarz może zalecić jedynie ich kontrolowanie, bez podejmowania radykalnych kroków. Zdarza się, że przetrwają w tym stanie długie lata, a nawet całe życie pacjenta. Innym rozwiązaniem bywa chirurgiczne usunięcie takiego tkwiącego w kości zęba. Może zdarzyć się, że stają się one przyczyną tworzenia się stanów zapalnych, ropni, torbieli czy też bólu newralgicznego. Czasem pozostawienie takiego zęba prowadzi do komplikacji w postaci złego funkcjonowania stawu skroniowo-żuchwowego czy też stłoczenia zębów lub trudnych do leczenia zmian próchniczych. Usunięcie zęba zatrzymanego odbywa się w znieczuleniu miejscowym, czasem ogólnym, w sali chirurgicznej w sterylnych warunkach.

Wyciąganie zatrzymanego zęba

Lekarze stosują również metodę na wyciągnięcie ,,leniwego” zęba. Taki osobnik potrzebuje pomocy chirurga, aby przebić się ostatecznie przez kość czy tkanki miękkie. Do takiego zęba przykleja się specjalny, złoty zaczep z łańcuszkiem lub zamek ortodontyczny, który wprowadza ząb do łuku zębowego i pomaga mu zająć odpowiednie miejsce i pozycję. Zabieg przemieszczania zęba przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym.

Diagnostyka zatrzymanego zęba

Choć zęby zatrzymane mogą dawać pewne objawy, nie zawsze są one specyficzne i świadczą o występowaniu właśnie tego problemu. Oczywiście, czasem widać puste miejsce, gdzie powinien znajdować się ząb, więc można podejrzewać jego zatrzymanie. Badaniem, które potwierdzi lub rozwieje obawy, jest badanie radiologiczne – tłumaczą specjaliści ze Smile Design Clinic w Warszawie. Standardem jest zdjęcie zębowe, zgryzowe, pantomograficzne, tomografia. Dzięki uzyskanemu obrazowi lekarz jest w stanie ocenić przyczynę zatrzymania zęba, jego morfologię, położenie względem innych zębów itp. Pozwala to na wdrożenie odpowiedniego postępowania.

 

Dodaj komentarz

Kliknij tutaj aby dodac komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *