Medycyna U lekarza Zabiegi Zabiegi kosmetyczne Zdrowie

Jak usunąć odcisk w gabinecie podologicznym?

odciski

Odcisk to często bolesny zrogowaciały naskórek, nagromadzony na podeszwach stóp. Odciski z reguły są spowodowane miejscowym uciskiem związanym z nieodpowiednio dopasowanym obuwiem, ale także powstają w przypadku występowania wad stóp. Odcisk jest naturalną reakcją obronną skóry na ucisk w jednym miejscu.

Jeśli problem odcisków dotyczy Ciebie lub kogoś z Twoich bliskich, nie zwlekaj z wizytą u specjalisty podologa. Jak usunąć odcisk? Dowiesz się tego w profesjonalnym gabinecie podologicznym, np. w Satin w Warszawie!

Odciski – czym są?

Odciski to zrogowaciałe i stwardniałe obszary na wewnętrznej stronie stóp. Cechuje je żółtawe, nieestetyczne zabarwienie, które znacznie odznacza się od reszty zdrowej skóry. Nieodpowiednia pielęgnacja stóp, ciągły ucisk w jednym miejscu, także kości na tkanki oraz zlekceważenie problemu skutkuje twardnieniem zmienionego obszaru, który przybiera charakterystyczną postać stożka. Twardy rdzeń odcisku wpływa na tkanki, uciskając je i powodując nasilenie bólu.

Odciski – rodzaje

Współczesna podologia wyróżnia aż dziewięć rodzajów odcisków. Ze względu na obszar występowania, wyróżniamy odciski na:

  • śródstopiu: części poniżej palców,
  • na tzw. paliczkach: palcach stóp,
  • pod płytką paznokci,
  • w wałach paznokciowych,
  • pod płytką paznokci.

Jeśli odciski uniemożliwiają Ci normalne chodzenie, a ból z dnia na dzień się zwiększa, skorzystaj z pomocy doświadczonych podologów, np. z gabinetu podologicznego Satin.

Odciski – przyczyny powstania

Odciski powstają z reguły na skutek ciągłego, nieprzerwanego i nadmiernego ucisku w danym miejscu na skórze stóp. Stały ucisk w jednym miejscu powoduje nadaktywność wytwarzania się komórek rogowych, odpowiedzialnych za twardnienie i rogowacenie skóry stóp.

Odciski mogą także wywoływać nieleczone wady stóp, np. płaskostopie podłużne lub poprzeczne. Wreszcie odciski może powodować niedopasowane obuwie lub za mały rozmiar.

Odciski – gdzie najczęściej występują?

Najpopularniejszymi obszarami, na jakich pojawiają się odciski są:

  • przodostopie: położone blisko stawów tzw. śródstopowo-paliczkowych,
  • pomiędzy palcami stóp,
  • na piętach,
  • na grzbietach palców: w okolicach stawów paliczkowych i małego palca.

Odciski – leczenie

Kiedy zwykłe domowe sposoby leczenia nie dają skutku, potrzebna jest szybka ingerencja specjalisty.

Leczenie odcisków powinno się rozpocząć od wizyty u podologa, który właściwie oceni zmienione i bolesne miejsce i wykluczy możliwość powstania tzw. brodawki wirusowej (kurzajki) lub modzela.

Metod usuwania odcisków jest wiele, tak jak wiele jest gabinetów podologicznych. Profesjonalny zabieg usuwania odcisków może polegać na aplikacji specjalistycznego preparatu złuszczającego zmieniony naskórek, użycia specjalnych narzędzi podologicznych lub sprzętu, np. frezarki. Zwykle zabiegu usuwania odcisków są bezbolesne dla pacjentów. Zabieg kończy założenie przez podologa opatrunku oraz poinformowanie pacjenta o codziennej domowej pielęgnacji.

Cała terapia trwa tyle czasu, ile występowały odciski. Dlatego najlepiej udać się do specjalisty na wczesnym etapie powstania odcisków. Wówczas usunięcie odcisku będzie możliwe w trakcie jednej wizyty w gabinecie podologicznym.

Niestety usunięcie odcisku nie zawsze jest trwałe. Ponowne pojawienie się odcisku może wywołać specyfika naszego układu kostnego, wywołująca ponowne pojawienie się zmian. Dlatego tak ważne jest przebywanie pod opieką specjalisty podologa oraz regularne wizyty kontrolne. Efekty terapii przedłuży noszenie odpowiedniego obuwia, wkładki ortopedyczne, ortezy, specjalne odciążenia czy właściwa amortyzacja.  Podstawą jest jednak odpowiednia pielęgnacja stóp oraz opieka specjalisty podologa.

Dodaj komentarz

Kliknij tutaj aby dodac komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *