Medycyna U lekarza Zdrowie

Zdjęcie pantomograficzne – sprawdź stan swoich zębów

shutterstock_325360688 (1)

Problemy z naszymi zębami nie zawsze są widoczne “gołym okiem”. Stomatolog w celu przeprowadzenia dokładnej diagnostyki może zalecić pacjentowi wykonanie zdjęcia pantomograficznego. Jest to podstawowe badanie, które pozwoli ocenić stan wszystkich zębów i przyzębia.  

Zdjęcie pantomograficzne

Zdjęcie pantomograficzne jest popularnym badaniem diagnostycznym w wielu dziedzinach stomatologii. Pozwala uzyskać przeglądowy i dokładny obraz całego uzębienia, tkanek kostnych, zębodołów, zatok szczękowych, szczęki i żuchwy. Eksperci z warszawskiej kliniki Smile design Clinic dodają, że zdjęcie  jest niezwykle przydatne podczas szukania źródła bólu u pacjenta oraz późniejszego podjęcia prawidłowego leczenia. Na podstawie tego badania stomatolog jest w stanie rozpoznać wiele nieprawidłowości oraz chorób naszych zębów.  

Zastosowanie badania w stomatologii

Badanie wykorzystuje się we wszystkich dziedzinach stomatologii: stomatologii ogólnej, dziecięcej, stomatologii estetycznej, ortodoncji, endodoncji, protetyce, implantologii, periodontologii czy chirurgii stomatologicznej.

Kiedy wykonanie badania jest niezbędne?

  • w przypadku, gdy pacjent nie potrafi określić dokładnej lokalizacji bólu
  • przed usunięciem zęba u stomatologa ogólnego i chirurga
  • przy złamaniu zęba
  • przed założeniem implantów, koron, mostów i innych uzupełnień protetycznych
  • przed rozpoczęciem leczenia ortodontycznego
  • przed rozpoczęciem leczenia kanałowego
  • kiedy stomatolog zauważa zmiany patologiczne w obrębie naszej jamy ustnej
  • zdjęcie pozwala na zdiagnozowanie wad zgryzu u dzieci
  • pozwala wykryć rozwijające się choroby, np. nowotwory czy torbiele

Jak wygląda badanie?

Zdjęcie można wykonać dzięki pantomografowi. Badanie takim sprzętem odbywa się bardzo szybko i, dzięki ograniczonej dawce promieniowania, w bezpieczny dla pacjenta sposób. W kilka minut pozwala uzyskać panoramiczny obraz zębów najwyższej jakości. Badanie wykonuje się w pozycji siedzącej, a ruchoma część aparatu obraca się wokół głowy pacjenta i wykonuje zdjęcie, na którym widoczne są zęby górne, dolne oraz otaczające je tkanki. Badanie jest całkowicie bezbolesne dla pacjenta, musi on tylko przed jego wykonaniem zdjąć wszystkie metalowe rzeczy (kolczyki, łańcuszki). Zdjęcie pantomograficzne można wykonać m.in. w klinice Smile Design Clinic w Warszawie.

Przeciwwskazania do wykonania zdjęcia pantomograficznego

Głównym przeciwwskazaniem do wykonania badania jest ciąża, zleca się je wyłącznie w koniecznych przypadkach. Każda kobieta, która nawet podejrzewa, że jest w ciąży powinna o tym fakcie poinformować radiologa.

Prześwietlenie zębów to bardzo częsta metoda stosowana w diagnostyce stomatologicznej. Dzięki zdjęciu pantomograficznemu lekarz stomatolog może realnie ocenić stan naszych zębów, znaleźć źródło problemu, wykryć różne zmiany patologiczne, a także zaplanować odpowiednie leczenie czy zabieg.

Dodaj komentarz

Kliknij tutaj aby dodac komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *