Medycyna Piękno Zabiegi Zabiegi chirurgiczne Zabiegi laserowe

Niechciane tatuaże, co z nimi począć?

tatuaż

Historia tatuażu ma swój początek w kultach plemiennych, w których wojownicy traktowali je jako ozdoby. W niektórych kulturach do tatuażu uprawniało zabicie człowieka i zdobycie jego głowy. Jest to trwały malunek przejawiający się w wielu częściach świata już w okresie antycznym. Tatuaż jest zakazany w Biblii i wspomniany przez Juliusza Cezara w jego twórczości. Dla XX wieku tatuaż oznaczał powiązania z przestępczością lub pobyt w więzieniu, a od ponad 20 lat w Polsce staje się elementem mody i codziennością zwykłych obywateli pragnący wyrazić swoje idee, pasje, przywiązanie do sztuki na własnym ciele.
Niestety, czasem się one zmieniają, a ich znaczenia staje się dla właścicieli bolesne. W innych przypadkach po prostu skóra się starzeje, a tatuaż ulega brzydkiej modyfikacji, tak, że najchętniej byśmy się go pozbyli. Należy jednak zdać sobie sprawę jeszcze przed zrobieniem tatuażu, iż jego ewentualne usunięcie niestety wiąże się z o wiele większym bólem, kosztem i czasem niż same wykonanie. Ale obecnie pojawiają się w medycynie estetycznej nowoczesne metody umożliwiające taki zabieg.

Co najłatwiej, a co najciężej usunąć?

Makijaż tymczasowy, który jest rodzajem bardzo płytkiego tatuażu, usuwa się zdecydowanie najszybciej. Tak samo czasowe tatuaże są łatwe do usunięcia, bo wraz z czasem barwnik wypływa na wierzchnie warstwy skóry aż do naskórka, z którym ostatecznie się złuszcza. Najcięższe do usunięcia są profesjonalne tatuaże, a szczególnie trudne są te wykonane przez nieprofesjonalistów, którzy nie umieszczają barwnika równomiernie w warstwie skóry właściwej. Kolor również czyni różnicę – ciemne barwniki usuwa się ze skóry o wiele szybciej niż czerwony, brązowy i pomarańczowy. Ale od nich z kolei ciężej jest pozbyć się odcieni żółci . zieleni, różu, a także błękitu. Najbardziej problematyczny jest biały pigment świecący w promieniach UV.

Usuwanie tatuażu laserem

Do takiego zabiegu służy laser Q-Switch, który jest obecnie chyba najbardziej skuteczną metodą na rynku kosmetycznym, lecz i on potrzebuje kilku sesji w odstępach 1 do 2 miesięcy do całkowitego usunięcia tatuażu. Konkretna liczba zaś zależy od głębokości wniknięcia w skórę barwnika, nasycenia koloru oraz odcienia powierzchni ciała nieszczęśliwego posiadacza. Technologia laserowa pozwala na bardzo precyzyjne i zaawansowane usuwanie tatuaży poprzez wykorzystanie nanosekundowych drgań odpowiednio nasilonych umożliwia osiągnięcie bardzo dobrych efektów, jednocześnie możliwie obniżając ryzyko skaleczenia. Laserowe usuwanie tatuaży jest jak dotąd najlepszą metodą, gdyż skóra zostaje gładka bez blizn i zmian barwnikowych.

Chirurgiczne cięcie

Według specjalistów jest to sposób dedykowany drobnym, niechcianym tatuażom, po których wycięciu blizna pozostanie słabo widoczna. Zdecydowanie wygrywa nad opcją laserową w kwestii częstotliwości – bowiem wystarczy jedynie jedna wizyta, aby usunąć niechciany tatuaż. Po zagojeniu skóra również odzyskuje pierwotny wygląd, niestety pozostawiając wyżej już wspomnianą bliznę. Chirurgicznie można usunąć barwnikowy symbol na ciele na różne sposoby – głębokim peelingiem chemicznym, laserem chirurgicznym polegającym na wypalaniu za pomocą Co2 oraz w zabiegu dermabrazji.

Aby usunąć tatuaż, należy dostać się do barwnika umieszczonego głęboko w skórze właściwej, co się sprowadza do ściągnięcia tego skrawka skóry. Sposoby chirurgiczne często nie są aż tak skuteczne, jakbyśmy tego chcieli, a ich inwazyjność jest bardzo wysoka.

Dowiedz się więcej o usuwaniu tatuażu w Klinice Medycyny Estetycznej EstheticMed:

http://www.esteticmed.pl/wskazania/usuwanie-blizn.

Dodaj komentarz

Kliknij tutaj aby dodac komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *