Makijaż Piękno Styl

Sekrety szminki, o których dotąd nie słyszałaś

szminka red mb

Szminka to jeden z podstawowych elementów makijażu. Niektórzy nazywają ją nawet najlepszą przyjaciółką kobiety. Jednak nawet te z nas, które nigdy nie rozstają się ze szminką, rzadko zadają sobie trud, by dowiedzieć się o niej czegoś więcej. Skąd wzięła się szminka? Co lepsze: szminka czy błyszczyk? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w naszym artykule o sekretach szminek.

Skąd wzięła się szminka?

Dla niektórych osób pewnie zaskoczeniem będzie fakt, że szminki były używane jeszcze przed naszą erą! W starożytnej Mezopotamii kobiety malowały sobie usta pastą wykonaną z rozdrobnionych kamieni półszlachetnych. Egipcjanki wykonywały swoje szminki z m.in. jodu i bromu. Było to toksyczne połączenie i stąd wzięło się określenie: ,,pocałunek śmierci”. W Grecji pomalowane usta były znakiem rozpoznawczym heter, czyli luksusowych pań do towarzystwa. Jednak za prawdziwą pierwszą ,,ambasadorkę” szminek uznaje się królową Egiptu – Kleopatrę. Do dziś wszystkie jej wizerunki przedstawiają piękną, czarnowłosą kobietę z krwistoczerwonymi ustami. Za oficjalny początek czerwonej szminki, przypominającej kształtem tę współczesną, uznajemy rok 1883. Wynaleźli ją francuscy właścicieli perfumerii, którzy reklamowali ją jako ,,farbę do ust”.

Szminka czy błyszczyk?

Kilka lat temu, podczas ery popularności błyszczyków do ust, szmince wróżono rychły koniec. Jednak ponowny wzrost jej popularności przeszedł najśmielsze oczekiwania wszystkich. Szminka, przez wiele lat zarezerwowana na wyjątkowe okazje, stała się stałym elementem codziennego makijażu. Mimo to błyszczyki nadal są bardzo lubiane przez kobiety. Nie można jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie: co jest lepsze szminka czy błyszczyk? Szminki pięknie podkreślają i uwydatniają urodę, za to błyszczyki dodają dziewczęcego uroku. Wielu osobom błyszczyki kojarzą się z kiczem, ale wynika to zwykle  z ich słabej jakości i brokatowej kolorystyki. Błyszczyki o matowym wykończeniu mogą z powodzeniem zastąpić szminkę w dziennym makijażu.

Kolor szminki a kolor włosów

Nie wszystkie kolory szminek pasują każdej kobiecie. Podstawowym kryterium doboru powinien być odcień włosów. Szminki dla blondynek powinny być w odcieniach pastelowych i koralowych.Do makijażu codziennego świetnie nadają się pomadki w odcieniu nude, np. matowa szminka z serii Color Sensational od Maybelline. Nadaje ona nie tylko piękną barwę ustom, lecz także chroni je przed przesuszeniem. Brunetki wyglądają lepiej w czerwieniach malinowych, burgundowych i śliwkowych. Zaś włosy rude i miedziane współgrają w naturalnymi, brzoskwiniowymi i różanymi odcieniami pomadek. Klasyczna, czerwona szminka pasuje do każdego koloru włosów i typu urody.

Co mówi o tobie kolor szminki?

Według niektórych psychologów kolor szminki może wpłynąć na sposób, w jaki jest się odbieranym przez innych ludzi. Czerwony, strażacki kolor jest znakiem rozpoznawczym kobiet zmysłowych i świadomych swojej kobiecości. Czerwone usta mogą też działać jako afrodyzjak pod warunkiem, że pomadka jest dobrej jakości. Szminki Maybelline są wyposażone w system kontroli koloru, który przytwierdza barwnik do ust na wiele godzin. Warto o tym wiedzieć, wybierając pomadkę na szczególne okazje. Pudrowe odcienie różu są kojarzone z kobietami uroczymi, zabawnymi i optymistycznie nastawionymi do życia, a elektryzujące róże – z rozgadanymi, pewnymi siebie i charyzmatycznymi. Matowe i beżowe kolory kojarzone są z kobietami opanowanymi, rozsądnymi i lojalnymi.

Dodaj komentarz

Kliknij tutaj aby dodac komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *