Sport

Niezbędnik turysty, czyli kupujemy dobry termos

termos

Miłośnicy wędrówek po górach doskonale wiedzą, jak zmienna potrafi być pogoda na szlaku. Nawet wtedy, kiedy wyruszamy na wycieczkę przy pięknej pogodzie, koniecznie trzeba mieć ze sobą ciepłą odzież. Przydaje się także termos z gorącą herbatą lub sokiem. W przypadku załamania pogody znajdujący się w nim napój potrafi naprawdę skutecznie ogrzać. Pojawia się jednak pytanie – czym kierować się przy kupnie termosu?

Obecnie termosy oferuje większość stojących na dobrym poziomie sklepów turystycznych. Kupić można je między innymi w działającym w Internecie sklepie 8a: 8a.pl.

Krótka historia

Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że termosy wykorzystywane są już od przeszło stu dwudziestu lat. Za wynalazcę tego specyficznego naczynia uważany jest James Dewar, który był szkockim fizykiem oraz chemikiem. W pracy potrzebne było mu naczynie, które umożliwiałoby magazynowanie skraplanych gazów. Udało mu się skonstruować izotermiczny pojemnik wykonany ze szkła, który dzisiaj uważany jest za prototyp termosu. Pojemnik, który skonstruował wspomniany naukowiec był ulepszany przez Reinholda Burgera w roku 1907. Udało mu się poprawić właściwości izolacyjne naczynia, umieszczając wykonany ze szkła pojemnik w metalowej obudowie. Ciekawym jest fakt, że nie wiedział on jak nazwać swój wynalazek. Zdecydował się więc na ogłoszenie konkursu – wygrał go Niemiec z Monachium, który zaproponował znaną dzisiaj nazwę termos.

Pojemność

Kupując termos, koniecznie trzeba zwrócić uwagę na jego pojemność. Obecnie termosy dostępne są aż w czterech podstawowych wielkościach:

  • 0,3litra;
  • 0,5 litra;
  • 0,75 litra;
  • 1 itr.

Te, których pojemność wynosi jedynie 0,3 litra uważane są za mało praktyczne. Mieści się w nich niewiele płynu. Tak naprawdę bardziej przypominają one cieszące się obecnie wielką popularnością kubki termiczne. Na dłuższą wycieczkę nie będą dobrym wyborem. Kiedy jednak wybieramy się na zimowy spacer do lasu i chcemy mieć ze sobą coś ciepłego do picia, taki mały termos będzie idealny. Termosy o pojemności jednego litra są naprawdę duże i ciężkie. W związku z tym także nie są polecane przez miłośników pieszych wędrówek. Taki termos warto kupić tylko wówczas, kiedy często udajemy się na naprawdę długie wyprawy, a większa ilość płynu może okazać się bardzo przydatna. Za najbardziej optymalne uważane są termosy o pojemności 0,75 litra.

Parametry

Termos powinien naprawdę długo utrzymywać wysoką temperaturę napoju. Przed zakupem koniecznie trzeba więc sprawdzić jego parametry termiczne.  Obowiązkiem producenta jest podać je ze staranną dokładnością. Za najlepsze uważa się termosy, w których po upływie sześciu godzin od napełnienia napój ma temperaturę oscylującą wokół siedemdziesięciu stopni. Trzeba pamiętać, że jest to jednak wartość przybliżona. Im niższa temperatura na zewnątrz, tym szybciej napój w termosie będzie się wychładzał. Aby kupić dobry model, należy wystrzegać się tych, w przypadku których producent nie podaje parametrów temperatury po upływie określonego czasu.

Korek

Ma ogromne znaczenie dla szczelności termosu. Obecnie największą popularnością cieszą się korki gwintowane wyposażone w uszczelkę. Aby nalać napój z termosu z takim korkiem, należy go odkręcić. W efekcie temperatura napoju może się nieco zmniejszać. Lepszym rozwiązaniem są korki typu one touch. Nie wymagają one odkręcania, aby w kubku znalazła się gorąca herbata.

Dobrze wybrany termos będzie naprawdę długo utrzymywał wysoką temperaturę napoju. Dzięki temu wędrować będzie można nawet w naprawdę zimne dni. Aby się rozgrzać, wystarczy wówczas tylko sięgnąć po termos i znajdujący się w nim napój.

Dodaj komentarz

Kliknij tutaj aby dodac komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *