Sport Sprzęt

Jak wybrać kask narciarski?

kask

Kask narciarski to obowiązkowy ekwipunek każdego, kto marzy o szusowaniu na stoku. Choć po piętnastym roku życia nie jesteśmy już zmuszeni do noszenia kasku, jednak warto w niego zainwestować. To właśnie on skutecznie chroni to, co najważniejsze, czyli głowę. Odpowiednio dobrany kask narciarski może zniwelować ryzyko naprawdę poważnych uszkodzeń. Jak zatem wybrać idealny kask na narty? Przede wszystkim zwróć uwagę na jego rozmiar.

Kask narciarski dla dziecka

To właśnie najmłodszych najtrudniej jest namówić do używania kasku. Zazwyczaj skarżą się, że jest on niewygodny, a dodatkowo krępuje ruchy. Nic jednak nie jest w stanie przekonać dzieci i młodzieży do kasków narciarskich tak, jak ich nowoczesny, modny design. Właśnie z tego powodu producenci przywiązują ogromną wagę do wyglądu dziecięcych kasków narciarskich.

Wygląd kasku to jednak nie wszystko. Właściwie można stwierdzić, że jest on tylko dodatkiem, nie mającym wpływu na kwestię bezpieczeństwa. Najważniejsze, by wybrać kask na narty, dopasowany do rozmiaru głowy naszej pociechy. Zanim przystąpimy do zakupów, dokładnie zmierzmy jej średnicę. Aby uzyskać optymalną wielkość, przyłóż miarkę tuż nad brwiami dziecka.

Idealny kask narciarski to taki, który dokładnie przylega do głowy, nie powodując przy tym żadnych otarć. Z przodu powinien kończyć się tuż nad linią brwi, aby nie spychać gogli. Długość kasku z tyły nie powinna krępować ruchów. Warto też sprawdzić stabilność kasku. Odpowiednio dobrany nie może spadać przy poruszaniu głową nawet przy niezapiętym pasku. Warto szczególnie zwrócić uwagę na modele, przeznaczone specjalnie dla dzieci, jak Alpina Carat black green 2016/17, ponieważ ich rozmiar i budowa dopasowane są do potrzeb najmłodszych.

Przymierzanie kolejnych modeli kasków narciarskich może być nużące dla naszej pełnej energii pociechy. Właśnie dlatego warto wybrać model na stronie internetowej i zamówić go on-line. W przypadku, gdy dany kask narciarski okaże się nieodpowiedni, towar można zwrócić przez 14 kolejnych dni od otrzymania paczki.

Kaski dla dorosłych

Choć kask na narty nie jest obowiązkowy, większość narciarzy nie wyobraża sobie wyruszenia na stok bez niego. Zasada doboru odpowiedniego modelu dla dorosłych właściwie nie różni się od sposobu selekcji kasku dla dzieci. Warto jednak przy okazji zwrócić uwagę na kaski damskie i męskie.

Modele dedykowane paniom wyróżniają się kolorowym designem. Kask damski przeważnie jest nieco lżejszy niż jego męski odpowiednik, a ponadto występuje w rozmiarach, dostosowanych nawet do bardzo drobnych pań.

Kask narciarski dla mężczyzny jest zazwyczaj dużo bardziej masywny. Dodatkowo często męskie modele produkowane są w rozmiarach, dostosowanych do postawnych panów. Mężczyźni o delikatnej budowie powinni raczej zainwestować w kaski narciarskie unisex.

Wiele modeli kasków, zarówno damskich, męskich, jak i unisex, posiada dodatkowe możliwości, mające przekonać do nich klientów. Niektóre modele dedykowane paniom mają specjalny otwór w tylnej części kasku narciarskiego, przeznaczony do wypuszczania długich kucyków. Wiele innych kasków posiada również możliwość podłączenia słuchawek, by muzyka umilała nam szusowanie po stokach.

Zapięcie kasku narciarskiego

Zapięcie kasku narciarskiego to niezwykle ważny element. Zanim wybierzesz się na stok, wyposażony w nowy model, dokładnie sprawdź pasek zapinający. Odpowiednie zapięcie powinno działać płynnie. Pamiętaj, że wilgoć i niska temperatura mogą spotęgować jego wszelkie wady. Odpowiednie zapięcie musi być także wygodne, a to oznacza możliwość rozpięcia kasku nawet w narciarskich rękawicach. Ważne także, by cały pasek, również na klamerce, zabezpieczony był miękkim materiałem, niwelującym ryzyko otarć skóry.

Dodaj komentarz

Kliknij tutaj aby dodac komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *