Zabiegi Zabiegi laserowe

Lasery w medycynie estetycznej – obalamy mity

lasery w medycynie estetycznej promieniejesz.pl

Właściwości laserów są często wykorzystywane w medycynie estetycznej, w związku z tym powstało wiele różnych mitów dotyczących ich użytkowania. Poniżej obalamy niektóre z nich.

Laser frakcyjny na wszystko?

Lasery te dzielimy na ablacyjne i nieablacyjne. Te pierwsze oprócz stymulacji produkcji kolagenu dodatkowo powoduje złuszczanie naskórka.Laser frakcyjny jest bardzo skuteczny przy usuwaniu blizn, nie poleca się go do usuwania przebarwień ani naczynek (“pajączków”).

W czasie zabiegu laser usuwa przebarwienia, jednak nie działa on na całej powierzchni, tylko dziurkuje skórę, więc usuwa tylko fragmenty przebarwień. Co więcej, w wyniku stymulacji laserem skóra intensywnie się regeneruje i w wyniku tych procesów mogą powstawać nowe zmiany barwnikowe.

Uniwersalny laser?

Każdy laser emituję falę światła o określonej długości, czyli, upraszczając o określonym kolorze. W zależności od długości fali, urządzenie będzie oddziaływało na różne warstwy skóry, wywołując odmienny efekt. W dermatologii estetycznej laser wykorzystuje się m. in. do: zamykania naczyń; usuwania przebarwień, plam starczych, zmian pigmentowych; fotoodmładzania, usuwania zmarszczek, depilacji laserowej, usuwania blizn, usuwania tatuaży, usuwania rozstępów, usuwania rozszerzonych porów i biostymulacji laserowej. Doświadczony lekarz medycyny estetycznej może pomóc wybrać skuteczny i bezpieczny laser, który najlepiej spełni oczekiwania klientki.

Czy IPL = laser?

Urządzenia IPL nie emitują światła o jednej długości fali, są więc lampami a nie laserami. Ich działanie jest bardziej uniwersalne i bezpieczniejsze od lasera, ale mniej skuteczne. IPL daje zadowalające efekty po serii zalecanych zabiegów. Urządzenie jest pomocne w wielu zabiegach usuwania defektów kosmetycznych, np: redukcji zbędnego owłosienia, fotoodmładzaniu, leczeniu wspomagającym w trądziku, zamykaniu naczyń krwionośnych na twarzy, niwelowaniu rumienia, leczeniu (rozjaśnianiu) hiperpigmentacji. Należy pamiętać, że depilacja IPL nie jest permanentna – po pewnym czasie od zabiegu włoski odrastają.

Zabiegi laserami są niebezpieczne?

Lasery stosowane w medycynie to wysokoenergetyczne urządzenia i potrzebuję wykwalifikowanego i doświadczonego operatora. Z drugiej strony, zabiegi medycyny estetycznej w porównaniu z chirurgią plastyczną są bezpieczne i mają mniejszy odsetek działań niepożądanych. Mitem jest również twierdzenie, jakoby światło emitowane przez laser sprzyjało powstawaniu nowotworów. Nie ma badań naukowych na potwierdzenie tej tezy.

Laserowa depilacja jasnych włosów

Włosy blond i siwe nie mają komórek barwnikowych, na które działają lasery do depilacji. Paniom z takimi włosami należy zalecić np. depilację woskiem – po depilacji laserem włoski i tak odrosną!

 

 

Dodaj komentarz

Kliknij tutaj aby dodac komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *