Zabiegi Zabiegi kosmetyczne

Nadpotliwość pach, stóp i dłoni – co robić, gdy domowe sposoby na nadmierne pocenie zawodzą?

Problem z nadmierna potliwoscia

Nadmierne pocenie się w okolicy pach, dłoni czy stóp to bardzo krępujący problem, który wielu ludziom utrudnia codzienne kontakty towarzyskie i zawodowe. Nic w tym dziwnego – mokre plamy na koszuli, wilgotne dłonie i stopy, a do tego nierzadko przykry zapach, nie dodają człowiekowi pewności siebie. Mając do czynienia z nadpotliwością pach, stóp czy dłoni, warto na początku spróbować walczyć z tym problemem domowymi sposobami, np. poprzez stosowanie odpowiednich antyperspirantów czy zabiegów higienicznych. Jeśli jednak to nie przyniesie oczekiwanych rezultatów, najlepiej zasięgnąć porady specjalisty. O to, jak radzić sobie z nadmiernym poceniem pod pachami, na stopach i dłoniach, gdy tradycyjne metody nie przynoszą skutków, zapytaliśmy naszych dermatologów. Zobaczcie, jak można skutecznie walczyć z tym problemem!

Nadmierna potliwość – wizyta u lekarza

Zdecydowałeś się skonsultować swój problem z lekarzem? Brawo! To pierwszy i bardzo ważny krok do sukcesu. Dzięki wizycie u specjalisty przede wszystkim zrozumiesz, że twój problem nadpotliwości nie musi wcale wynikać z braku prawidłowej higieny ciała, natomiast może być efektem wielu niezależnych od ciebie czynników, np. wahań hormonalnych, nadmiernego stresu czy nawet predyspozycji genetycznych. Specjalista będzie przede wszystkim szukał przyczyn twoich dolegliwości, a następnie dobierze najlepszą metodę ich leczenia. Takie kompleksowe podejście pozwoli skuteczniej walczyć z nadpotliwością oraz jej objawami.

Leki doustne na nadmierną potliwość stóp, dłoni i pach

Na nadmierne pocenie pod pachami, na stopach lub dłoniach, lekarz może zaproponować stosowanie leków doustnych na bazie ziół, których zadaniem jest zahamowanie nadmiernego wydzielania potu przez gruczoły potowe. Ze względu na szereg różnych skutków ubocznych, należy je jednak dawkować bardzo ostrożnie. Zamiast leków o ziołowym składzie, można zdecydować się na bezpośrednie spożywanie nalewek i naparów z takich ziół, jak: szałwia, pokrzyk, ziele hyzopu czy porost islandzki. Należy je stosować pod kontrolą lekarza, bowiem mogą mieć negatywny wpływ na pracę niektórych narządów.

Nadmierna potliwość – leczenie jonoforezą

Jednym z możliwych sposobów na leczenie nadpotliwości jest zabieg jonoforezy, który polega na przepuszczaniu prądu elektrycznego o niewielkim natężeniu przez nadmiernie potliwy obszar. Podczas zabiegu kanały gruczołów potowych zostają częściowo uszkodzone, dzięki czemu część z nich po prostu przestaje wydzielać pot. Jeden zabieg jonoforezy trwa około 15 minut, jednak dla uzyskania jak najlepszych rezultatów, zaleca się wykonanie serii ok. 10-12 zabiegów powtarzanych mniej więcej 3 razy w tygodniu. Efekt utrzymuje się nawet ok. 2 lat.

Nadmierna potliwość – ostrzykiwanie botoxem

Ostrzykiwanie dłoni lub pach toksyną botulinową to najszybszy sposób na walkę z nadmierną potliwością. Jest to metoda, która działa na podobnej zasadzie, co jonoforeza z tym, że w tym przypadku wydzielanie potu na wybranym obszarze zostaje nie częściowo, lecz całkowicie zablokowane. Efekt? Brak problemu pocenia się przez kilka miesięcy, a nawet rok!

Laserowe leczenie nadpotliwości

Coraz chętniej proponowaną przez lekarzy metodą leczenia nadpotliwości jest również terapia laserowa, która przynosi trwałe efekty w walce z poceniem. Podczas zabiegu laser doprowadza do przegrzania i nieodwracalnego uszkodzenia gruczołów potowych – gruczoły potowe, w wyniku swojej wrażliwości na wysoką temperaturę, po prostu obumierają. Gruczoły nie są w stanie się zregenerować, dzięki czemu efekt jest trwały i nie ma konieczności powtarzania zabiegów.

O zastosowaniu konkretnej metody decyduje lekarz podczas konsultacjij. Umów się na wizytę w Klinice Miracki już dziś i pozbądź się problemu nadmiernego pocenia!

Dodaj komentarz

Kliknij tutaj aby dodac komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *