Piękne pieśni liturgiczne na ślub

Ślub to najpiękniejszy dzień w życiu pary, który wymaga właściwej oprawy. Tak naprawdę wszystko musi być dopięte na ostatni guzik. Gdy związek małżeński zawierany jest w kościele, duże znaczenia ma sama oprawa liturgiczna. Warto więc poznać piękne pieśni liturgiczne na ślub.

Świeckie pieśni nie zawsze wchodzą w grę

Mamy XXI wiek, ale nie zawsze jest możliwość zagrania nieliturgicznych pieśni. Jeżeli ksiądz jest tradycjonalistą, to może się nie zgodzić. Na szczęście jest wiele pieśni liturgicznych, które są naprawdę piękne i wspaniale podkreślają uroczysty charakter ślubu, ale też odnoszą się do miłości, którą przyrzekacie sobie przed ołtarzem. Jednocześnie pamiętajcie, że nie muszą być one grane na organach, gdyż możecie wynająć skrzypaczkę czy flecistkę, ale i większa orkiestrę z wokalistą, która odegra je naprawdę wspaniale.

Zobacz też:
Zapisz się na dobry kurs fotografii i sam zostań fotografem weselnym
Dobry fotograf ślubny – jak wybrać swojego fotografa na ślub?

Jednocześnie warto wiedzieć, że przepisy kościoła są temacie pieśni jednoznaczne. Oficjalne regulacje znajdują się w Instrukcji Konferencji Episkopatu Polski o muzyce kościelnej z 2017 r., której punkt 7. brzmi: „Kościół uznaje wszystkie formy prawdziwej sztuki i dopuszcza je do służby Bożej, jeżeli tylko posiadają wymagane przymioty. Należy bezwzględnie stać na straży wykonywania takiej muzyki liturgicznej, która jest autentyczną sztuką nakierowaną zawsze na świętość kultu, i wprowadzać do liturgii tylko to, co odpowiada świętości miejsca, godności obrzędów liturgicznych i pobożności wiernych. Nie wolno w liturgii wykonywać utworów o charakterze świeckim.”

Piękne pieśni liturgiczne – jakie wybrać?

Na pewno warto wybrać choćby takie tytuły:

„Pod Twą obronę, Ojcze na niebie” czy „Przykazanie Nowe daję wam” ,” Ojcze z niebios”, „Boże mocny, Boże cudów” czy też „Boże w dobroci nigdy nie przebrany”. Odnoszą się one do miłości Boga, który kocha swój lud, ale też symbolizują miłość między dwojgiem ludzi. W tych pieśniach wierni modlą się o wytrwanie w miłości, ale też wsparcie w trudnych chwilach, by wytrwać w związku, który przecież narażony jest na tak wiele przeciwności i trudności. Oczywiście w trakcie Mszy powinno się też odśpiewać Hymn do Ducha Świętego „O Stworzycielu, Duchu, przyjdź”. Jest to bardzo ważny element celebracji, który następuje przed samym zawarciem przysięgi małżeńskiej, gdzie wierni proszą o zesłanie darów Ducha Świętego. Tę pieśń należy odśpiewać w pozycji stojącej.
Po zawarciu przysięgi następuje kolejna część uroczystości i w trakcie przygotowania do darów, ale też ich niesienia warto, aby zaśpiewane były pieśni o miłości, ale też o wartościach chrześcijańskich, którymi nie tylko małżonkowie, ale i wszyscy wierni powinni kierować się w życiu. W tej części świetnie sprawdzą się pieśni rekomendowane przez kościół choćby „Gdzie miłość wzajemna i dobroć”, 'Miłujcie się wzajemnie” a także „Przykazanie nowe daję Wam”. Oczywiście nie może zabraknąć pieśni „Wszystko Tobie oddać pragnę”, gdzie słowa są naprawdę piękne. „Wszystko Tobie oddać pragnę I dla Ciebie tylko żyć. Chcę Cię Jezu kochać wiernie, dzieckiem Twoim zawsze być. Serce moje weź, niech Twą śpiewa cześć”. Jest kwintesencją podziękowania i uwielbianie dla Boga.

Pieśni dziękczynne – jakie wybrać?

Oczywiście, gdy następuje część dziękczynna także należy dobrać odpowiednią oprawę muzyczną. Mogą to być pieśni takie jak:

• „Ciebie Boże wielbimy”

• „Dziękujemy Ci, Ojcze nasz”

• „Dzięki, o Panie”

• „Maryjo, coś jest w niebie”

• „Maryjo, ja Twe dziecię”

• „Do Ciebie, Matko, Szafarko łask”.

Nie powinno również zabraknąć pieśni oazowych choćby słynnej „Barki” czy „Abba Ojcze”, a także „Chwalę Ciebie Panie”.

Oprawa Mszy Świętej, podczas której będziecie składać przed Bogiem przysięgę jest ważna. Warto więc wybierać takie pieśni, które jeszcze lepiej podkreślą charakter uroczystości i sprawią, że będzie ona wzruszająca.

Ślub to wyjątkowy dzień w życiu pary, a dla niektórych często najważniejszy. Jednocześnie coraz więcej osób decyduje się na ślub cywilny, rezygnując z kościelnego. Także po nim warto zorganizować przyjęcie. Ale jak to zrobić i o czym pamiętać, by wszystko wyszło idealnie?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *