Ślub to wydarzenie, na które zaprasza się ze sporym wyprzedzeniem, wszak trzeba odpowiednio wcześniej podać ostateczną liczbę gości, którzy będą bawić się na weselu. Ponadto ma to istotne znaczenie także z punktu widzenia zasad dobrego wychowania. Zaproszenie na ślub na ostatni moment skutkować będzie tym, że najprawdopodobniej otrzyma się odpowiedź odmowną, wszak osoby, które są aktywne zawodowo nieraz muszą z tej okazji załatwić sobie urlop. Z kolei rodziny z dziećmi, które nie chcą zabierać na imprezę swoich małych latorośli – opiekę nad nimi. Istotne znaczenie ma nie tylko moment wysłania czy wręczenia zaproszenia, ale również jego forma i to właśnie na niej dziś się skupimy.
Zobacz też:
Zapisz się na dobry kurs fotografii i sam zostań fotografem weselnym
Dobry fotograf ślubny – jak wybrać swojego fotografa na ślub?
Jaki papier na zaproszenia ślubne będzie najlepszy?
Decydując się na własnoręczne wykonanie zaproszeń ślubnych, co jest coraz popularniejszą opcją trzeba mieć pewność, że ma się konkretną wizję i dobry projekt, taki który uwzględnia także zdolności manualne czy umiejętności graficzne, bo zarówno drukowane, jak i klejone zaproszenie musi się prezentować nienagannie pod względem estetycznym. Z tego powodu także papier nie może być zbyt cienki.
Zapomnij o zwykłych kartach papieru, bo są zbyt wiotkie. Konieczny będzie wybór papieru ozdobnego i to o odpowiedniej gramaturze. Warto wybrać taki który ma gramaturę przynajmniej 215 g/m, najlepiej jednak gdy jest to wartość pomiędzy 230 a 250. Taki papier jeszcze stosunkowo dobrze się składa czy też przycina. Należy też znaleźć odpowiedni format, zamiast później wycinać zaproszenia. Oczywiście trudno to robić przy użyciu zwykłych nożyczek, ołówka i linijki. Znacznie lepiej sprawdza się gilotyna do papieru, a do dekoracji sprzęt do scrapbookingu.
Czym jest scrapbooking i dlaczego sprawdza się w przypadku zaproszeń ślubnych?
Sztuka scrapbookingu narodziła się w Stanach Zjednoczonych. Jest to umiejętność ozdabiania albumów skrawkami papieru z gazet, tworzenie z nich napisów, ozdabianie stron własnoręcznie wykonanymi ozdobami nie tylko z papieru, ale również materiału, korka czy innego tworzywa. Z albumów scrapbooking przeniósł się na karty zaproszeń ślubnych czy kartki urodzinowe. W sieci można nawet zakupić specjalną maszynę do scrapbookingu z wykrojnikami. Dzięki temu mogą powstać fantazyjne wzory kwiatowe czy inne motywy. Takie zaproszenia zawsze są oryginalne. Jednak czy wydawanie kilkuset złotych z powodu jednej imprezy będzie się opłacać. Wydaje się, że scrapbooking jest najlepszą opcją dla osób, które lubią rękodzielnictwo i mogą później traktować je jako dodatkową formę zarobkowania. Dla innych lepszym wyborem może okazać się projekt graficzny i wydrukowanie go na własnej drukarce laserowej czy atramentowej. Na stronie tytułowej może pojawić się Wasze narzeczeńskie zdjęcie. Nie muszą być na nim nawet Wasze twarze, możecie postawić na zdjęcie w skali makro Waszych splecionych dłoni albo takie, gdzie odwróceni razem, trzymając się za ręce patrzycie na wschód słońca. Możliwości może być naprawdę wiele. Oczywiście takich zdjęć nie wykonacie sobie sami. Najlepiej zaangażujcie do tego profesjonalnego fotografa. Jeśli zdjęcia Wam się spodobają możecie spróbować zamówić go także na Waszą ślubną uroczystość.
Jak wypisywać zaproszenia – ręcznie czy jednak wydrukować tekst?
A jak ma wyglądać wnętrze zaproszenia? Tu również może znajdować się zdjęcie, ale musi być także tekst zaproszenia. Może mieć formę tradycyjną albo nietuzinkową. Jednak zanim zajmiemy się treścią, warto zastanowić się czy wypisywać je ręcznie, czy też tekst wydrukować. Choć ręczne wypisywanie zaproszeń może wydawać się kuszące, to nawet jeśli któreś z Was opanowało wzór kaligraficznego pisma, to jednak raczej nie wie na co się porywa. Potrzeba na to mnóstwo czasu, a do tego jeszcze papier musi być gładki, a nie prążkowany czy fakturowany, ponieważ trudno będzie o poprowadzenie precyzyjnych linii bez przerywania. Dlatego polecamy wydrukować tekst, tym bardziej że dostępnych jest wiele ozdobnych czcionek.
Co napisać na zaproszeniach – tekst własny czy zaczerpnięty z sieci, piosenki lub wiersza?
Na koniec to co najważniejsze, a więc treść zaproszenia. Możecie w nim użyć cytatu. To na początek dobrze się sprawdza. Najlepiej by było to jedno zdanie, a nie cała strofa wiersza, chyba że jest dość krótka. Wybierzcie treść, która najlepiej do Was pasuje, oprócz fragmentu wiersza, może być to także fragment ulubionej piosenki o miłości, nawet tej, którą wybraliście na pierwszy taniec. W dalszej części znajdzie się już tradycyjna treść zaproszenia zawierająca informacje kto, kogo i na co zaprasza. Trzeba zamieścić informacje zarówno o tym, gdzie odbędzie się ślub, jak i w którym domu przyjęć czy restauracji będzie zabawa weselna. Do zaproszenia możecie dołączyć też kartę z listą prezentów, które chcielibyście otrzymać. W samej treści zaproszenia możecie również zawrzeć informacje, że nie życzycie sobie kwiatów i zamiast nich prosicie o datek na dowolny cel charytatywny albo taki wybrany przez Was.
Zaproszenia ślubne są nie lada wyzwaniem. Jednak jeśli chcecie, by były wyjątkowe, to nie pozostaje Wam nic innego, jak zabrać się za projektowanie. Ładne, artystyczne wspólne zdjęcia wykonane przez fotografa, a także pomysłowa treść gwarantują, że rezultat będzie nie tyle zadowalający, ile zachwycający.